Jedzenie na podróż – ponad 20 propozycji na wyjazd

Długie godziny spędzone w samochodzie, pociągu, samolocie lub w innym środku transportu nie sprzyjają zdrowemu żywieniu. W podróży niestety najłatwiej kupić niezdrową przekąskę na stacjach benzynowych lub zatrzymać się na posiłek w restauracji typu fast food. Nikt jednak nie powiedział, że zdrowe odżywianie nie jest możliwe podczas wyjazdów. Wystarczy odpowiednio wcześnie przygotować jedzenie, przekąski i zapas wody oraz nie ulegać pokusom. Podpowiadamy, jakie posiłki sprawdzą się jako prowiant na drogę.

Jedzenie w podróży – jak się przygotować?

Jedzenie w podróży to jeden z elementów, który należy zaplanować już na etapie przygotowywania się do wyjazdu. Dzięki temu odpowiednio wcześnie można kupić niezbędne produkty spożywcze oraz zgromadzić zapasy na drogę. Na ostatnią chwilę najlepiej jednak zostawić sobie warzywa i owoce, pieczywo oraz nabiał, które powinny być zawsze świeże.

Posiadanie własnych produktów pozwala nie tylko zaplanować zdrowe, prawidłowo zbilansowane posiłki, ale również uniknąć ewentualnych braków. Bardzo często zdarza się, że na przydrożnych stacjach albo w barach trudno zakupić przekąski lub produkty, które są nam akurat potrzebne. Lepiej więc odpowiednio wcześnie zapakować wszystko do podręcznego plecaka.

Wbrew pozorom niewielkie znaczenie ma rodzaj środka transportu, którym planujesz się poruszać.  Jadłospis powinien być ustalony na podstawie przewidywanego czasu podróży. 2-3 godziny często może idealnie wpisać się w przerwę pomiędzy posiłkami. Jeśli jednak wyjazd trwa dłużej, trzeba zadbać o zdrowe i pożywne jedzenie, które zagwarantuje dobre samopoczucie w podróży.

Co zabrać w podróż na śniadanie?

Solidne śniadanie to najważniejsze źródło energii na cały dzień, dlatego – jeśli to możliwe – pierwszy posiłek w ciągu dnia najlepiej spożyć jeszcze w domu. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że wybrane produkty powinny być lekkostrawne. Lepiej unikać też z rana napojów gazowanych. Wielogodzinne siedzenie na fotelu pasażera sprawia, że brzuch jest zaciśnięty, co utrudnia perystaltykę jelit, a tym samym prawidłowe trawienie. Na zdrowe śniadanie w domu warto wybrać przykładowo jajecznicę, musli z jogurtem lub owsiankę.

fot. The Fry Family Food Co. / Unsphash

Co jednak zrobić, kiedy czeka cię śniadanie w trasie? Istnieje wiele produktów spożywczych, które możesz ze sobą zabrać na dobry początek dnia:

  • kanapki z chudą wędliną, serem żółtym, hummusem lub serkiem ze świeżymi warzywami,
  • musli ze świeżymi owocami i jogurtem naturalnym lub musem owocowym w słoiku,
  • wrapy z tortilli z jajecznicą, sałatą, pomidorem i awokado,
  • omlet jajeczny z warzywami zwinięty w rulon,
  • sałatka z makaronu z jajkiem, warzywami oraz nasionami słonecznika.

Zestawem obowiązkowym na wycieczki są plastikowe pojemniki na żywność z uszczelką. Dzięki nim możesz mieć pewność, że posiłki nie nabrudzą w plecaku oraz będą prezentowały się apetycznie podczas jedzenia.

Jakie przekąski zabrać w podróż?

Drugie śniadanie i podwieczorek to posiłki, podczas których najlepiej sprawdzą się słodkie przekąski. Nie znaczy to jednak, że wystarczy zakupić kaloryczne batoniki na stacji lub w przydrożnym barze. Istnieje wiele znacznie zdrowszych przekąsek, które można przygotować już wcześniej i zabrać ze sobą na wycieczkę:

  • świeże owoce – jabłka, gruszki, nektarynki oraz inne owoce, które można zjeść bez obierania po wcześniejszym umyciu,
  • muffinki owsiane lub bananowe,
  • wafle ryżowe,
  • batoniki zbożowe,
  • gorzka czekolada,
  • jogurt pitny (zwróć uwagę na zawartość cukru!),
  • orzechy i nasiona,
  • pomidorki koktajlowe,
  • warzywa pokrojone w słupki, np. marchewki, seler naciowy, ogórek zielony i hummus.

Zdrowa przekąska sprawdzi się również, kiedy złapie cię mały głód lub z nudów będziesz szukał sposobu na zajęcie rąk, co często zdarza się podróżującym, którzy nie prowadzą pojazdu.

Obiad na podróż samochodem

Obiad zazwyczaj jest największym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego warto rozpocząć do niego przygotowania jeszcze przed wyjazdem. Wybierając najlepsze przepisy, należy kierować się zasadą, że jedzenie w podróży powinno być proste do zjedzenia, niebrudzące oraz pozbawione tendencji do nieapetycznego rozmiękania i rozpadania. Smaczne obiady na drogę powinny nadawać się do skonsumowania w każdych warunkach, nawet jeśli niemożliwe jest zrobienie sobie postoju oraz kiedy posiłek będą spożywały dzieci.

Jeśli wiesz, że pominięcie posiłku obiadowego w podróży jest niemalże pewne, możesz przygotować wcześniej:

  • tortillę w formie quesadilli, która po zapieczeniu jest lekko chrupiąca, a jednocześnie miękka w środku,
  • makaron z dodatkiem warzyw i tofu, który świetnie smakuje również na zimno,
  • kaszotto z warzywami i serem feta,
  • zapiekankę ziemniaczaną z mięsem mielonym i warzywami,
  • placki z cukinii,
  • naleśniki z twarożkiem i owocami.

Zanim zmierzysz się z wybranym pomysłem na posiłek w czasie wycieczki, pamiętaj, aby zabrać ze sobą sztućce, które ułatwią jego zjedzenie. Wszystkie przygotowane składniki możesz owinąć w folię aluminiową (w przypadku tortilli) lub umieścić w lunchboxie ze specjalnymi przedziałkami. Dzięki temu poszczególne produkty nie pomieszają się ze sobą.

Kanapki – najlepszy posiłek na wycieczki

Nie ulega wątpliwości, że kanapki są najlepszą odpowiedzią na pytanie, co jeść w czasie podróży. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie, dlatego trudno dyskutować z tradycją. Przed wyjazdem pieczywo możesz przełożyć lub posmarować ulubionymi dodatkami, ale równie wygodnym sposobem jest zabranie ich w słoiczkach. Pasty warzywne, hummus czy pasta z jajka to świetny wybór. Oczywiście nie należy też zapominać o dodatku warzyw, które można wcześniej obrać, pokroić i spakować do pojemnika. Zamiast pieczywa na podróż warto zabrać pieczywo chrupkie, sucharki lub wafle ryżowe, które na dłużej pozostają świeże i apetyczne.

Nie zapomnij o nawadnianiu!

Pomysły na przekąski i większe posiłki podczas wyjazdów są ważne, jednak równie istotne są napoje. Niestety wielu z nas ze względu na ograniczony dostęp do toalety rezygnuje z regularnego picia wody w czasie podróży. Warto jednak pamiętać, że warunki na drogach są coraz przyjaźniejsze dla podróżujących, a specjalne punkty postojowe można znaleźć na głównych trasach co kilkanaście kilometrów.

Najlepszym płynem na wyjazd jest woda, która świetnie zaspokaja pragnienie oraz nawadnia organizm. W termosie lub kubki termicznym można też zabrać ciepłą herbatę, kawę lub napar ziołowy, który usprawni trawienie po posiłku. Pamiętaj, aby starać się unikać napojów z dodatkiem cukru, które można kupić na stacjach paliw. Doskonałym źródłem wody są również świeże owoce i warzywa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *