Jezioro Czorsztyńskie – piękny akwen z dwoma zamkami
Jezioro Czorsztyńskie to niezwykle malowniczo położony akwen, którego okolice obfitują w liczne atrakcje. To świetna propozycja dla osób, które w trakcie urlopu lubią łączyć kilka aktywności – nad Jeziorem Czorsztyńskim coś dla siebie znajdą amatorzy sportów wodnych czy górskich wędrówek, jak i miłośnicy zwiedzania oraz rodziny z dziećmi.
Historia Jeziora Czorsztyńskiego
Jezioro Czorsztyńskie to w rzeczywistości zaporowy zbiornik wodny, który powstał po spiętrzeniu wód rzeki Dunajec. Jezioro jest przepięknie usytuowane między Pieninami a Gorcami w Kotlinie Nowotarskiej. Akwen ma 9 km długości, jego przeciętna szerokość wynosi 1,3 km, a średnia głębokość – 18,9 m. Długość linii brzegowej Jeziora Czorsztyńskiego to 29,7 km.
Decyzja o budowie zapory, a tym samym utworzeniu zbiornika zaporowego, została podjęta w latach 60. ubiegłego stulecia. Inwestycja była podzielona na kilka etapów – budowa rozpoczęła się w 1969 roku, w 1994 roku oddano do użytku zaporę, zbiornik i Elektrownię Wodną Sromowce Wyżne, natomiast ostatnie prace budowlane i roboty wykończeniowe trwały do 1997 roku.
Podstawową, a zarazem najważniejszą funkcją Jeziora Czorsztyńskiego jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca – w zbiorniku gromadzony jest nadmiar wody płynący rzeką w czasie wezbrań. Istotną funkcją zbiornika jest także produkcja energii elektrycznej przez elektrownię szczytowo-pompową. Ponadto utworzony akwen poprawia warunki spływu przełomem pienińskim oraz oddziałuje na lokalny mikroklimat.
Okolice Jeziora Czorsztyńskiego
Z biegiem czasu Jezioro Czorsztyńskie zaczęło zyskiwać popularność również jako atrakcja turystyczna. Sam akwen to gratka przede wszystkim dla amatorów kąpieli, żeglowania, wędkowania i innych wodnych aktywności. Jeszcze więcej atrakcji czeka na turystów w okolicach jeziora – Pieniński Park Narodowy, szlaki w Pieninach i Gorcach, ruiny zamku w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy, zapora Niedzica czy biegnący wokół zbiornika szlak rowerowy Velo Czorsztyn.
Zamki w Czorsztynie i w Niedzicy
Wśród największych i najpopularniejszych atrakcji, znajdujących się w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego, wymienia się przede wszystkim zamek w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Ruiny gotyckiego zamku oraz średniowieczna warownia, których dzieje sięgają XIV wieku, dumnie górują nad wodami akwenu i są prawdziwą turystyczną wizytówką tego obszaru.
Zapora wodna Niedzica
Choć zapora wodna Niedzica pełni głównie funkcje przeciwpowodziowe, jest także jedną z największych lokalnych atrakcji. Zaporę warto odwiedzić przede wszystkim dla otaczających ją przepięknych krajobrazów, jednak to nie jedyne, co tam na nas czeka. Od 2011 roku zaporę zdobi obraz 3D „Moc Żywiołów, autorstwa Ryszarda Paprockiego i Zbigniewa Wojkowskiego. Malowidło ma 34 metry długości i przedstawia zapadniętą strukturę, które jest zalewana wodospadami.
Szczyty górskie w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego
Niezwykle malowniczy charakter Jeziora Czorsztyńskiego to w znacznym stopniu zasługa okalających zbiornik pasm Pienin i Gorców. Nie brakuje w nich szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć na ciekawe szczyty, wokół których rozpościerają się co najmniej tak samo urokliwe krajobrazy. Podczas pobytu nad Jeziorem Czorsztyńskim można zdobyć na przykład: Trzy Korony, Sokolicę, Górę Żar, Wysoki Wierch, Palenicę, Lubań czy Turbacz.
Trasa rowerowa Velo Czorsztyn
Trasa Velo Czorsztyn to powstały w 2019 roku szlak rowerowy, które biegnie wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Trasa ma 27,3 km długości, a jej fragment wzdłuż południowego brzegu akwenu jest częścią szlaku Velo Dunajec. Wycieczka szlakiem Velo Czorsztyn to doskonała propozycja dla wszystkich amatorów dwóch kółek. Trasa nie jest szczególnie wymagająca (wyjątek stanowi podjazd w Falsztynie), a nawierzchnia na całej długości jest asfaltowa, co sprawia, że Velo Czorsztyn jest szlakiem chętnie wybieranym również przez początkujących rowerzystów czy rodziny z dziećmi.
Należy jednak podkreślić, że Velo Czorsztyn biegnie od zamku w Czorsztynie do zamku w Niedzicy, co oznacza, że nie tworzy pełnej pętli. Popularnym sposobem na jej domknięcie jest rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, co samo w sobie jest niebywałą atrakcją i pozwala na podziwianie krajobrazów z zupełnie innej perspektywy. Jeszcze lepiej opłynąć jezioro łódką, wówczas zobaczysz miejsca, do których statek nie jest w stanie dopłynąć. Mnie się udało, dzięki uprzejmości pewnego sympatycznego Krzysia, który zabrał mnie na swoją łódkę wraz z wszystkimi moimi szpargałami (plecakiem, statywem, aparatem i całym moim majdanem).
Trasą Velo Czorsztyn nie jeździłem, objeżdżałem jezioro autem i często z zazdrością spoglądałem na przejeżdżających rowerzystów. A to ze względu na to, że mieli oni o wiele lepsze widoki na akwen i na pobliskie atrakcje niż zmotoryzowani kierowcy. W wiele urzekających miejsc nie dostaniesz się po prostu samochodem.