Krzywy Las w okolicy Gryfina

W Krzywym Lesie w Gryfinie, a właściwie w Nowym Czarnowie koło Gryfina, po raz pierwszy byłam blisko 20 lat temu. Wówczas była to swoista perełka, o istnieniu której niewiele osób wiedziało. W kwietniu miałam okazję pojechać tam ponownie i to, co zobaczyłam bardzo mnie zaskoczyło – niestety niezbyt pozytywnie. Ale zacznijmy od początku.

krzywy las

Jak powstał Krzywy Las koło Gryfina?

Krzywy Las znajduje się we wsi Nowe Czarnowo, leżącej kilka minut jazdy samochodem od Gryfina i około 30 minut od centrum Szczecina. W 2006 roku został on uznany za pomnik przyrody, choć wśród mieszkańców zarówno okolicznych miejscowości, jak i Szczecina zaczął cieszyć się popularnością już wcześniej. Wszystko za sprawą rosnących na liczącym około 0,33 ha obszarze zdeformowanych sosen zwyczajnych.

krzywy las w okolicach gryfina
Krzywe drzewa – Gryfino, a raczej to, co po nich pozostało

Drzewa, którym miejsce to zawdzięcza swą nazwę, zostały zasadzone w latach 30. XX wieku – prawdopodobnie w 1934 roku. Przez długi czas powstawało szereg różnych, w tym dość dziwnych teorii na temat tego, dlaczego kilkadziesiąt sosen rośnie w taki sposób. A jest on dość specyficzny. Około 20 cm nad ziemią pnie drzew wyginają się pod kątem 90 stopni – krzywizna dochodzi nawet do 3 metrów wysokości. Atmosferę tajemniczości potęgował fakt, że wokół rosną proste sosny.

Zagadka Krzywego Lasu

Zgodnie z najpopularniejszą wersją, deformacja ma charakter mechaniczny, a drzewa zostały ukształtowane w ten sposób w wyniku działalności człowieka. Uprawiane w ten sposób sosny miały być później wykorzystywane w celach stolarskich lub szkutniczych – nietypowy kształt pni sprawiał, że doskonale nadawały się one do produkcji mebli, łodzi czy sań.

Krzywy Lasek w okolicy Gryfina

Wiele wskazuje jednak na to, że tej historii Krzywego Lasu nigdy nie uda się potwierdzić, gdyż w czasie II wojny światowej tutejsi leśnicy zginęli lub zostali przesiedleni. Nie zachowały się też żadne dokumenty, w których można by było znaleźć informacje dotyczące Krzywego Lasu – jego zagadka pozostaje więc oficjalnie nierozwiązana.

Krzywy Las w Gryfinie dawniej i dziś

Gdy byłam w Krzywym Lesie jako nastolatka, miejsce to było prawdziwą oazą ciszy i spokoju. Powoli stawało się lokalną atrakcją, ale mimo to nie sposób było uświadczyć tam zbyt wielu odwiedzających. Na przestrzeni lat wiele się jednak zmieniło. I nie chodzi tu już nawet o naprawdę spory tłum ludzi, jaki tam zastałam – choć panującej atmosfery na pewno nie można było nazwać sielankową. Sam widok Krzywego Lasu był smutny – wiele drzew było ściętych, a sterczące krzywe kikuty sprawiały raczej przygnębiające wrażenie. Efektu dopełnił duży teren wyciętego lasu (co ilustruje poniższe zdjęcie).

Smutny widok wyciętego lasu z widokiem na kominy elektrowni

Biorę pod uwagę, że może to być element jakiejś większej koncepcji. W 2020 roku bowiem Zarząd Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej przyznał Gminie Gryfino darowiznę w wysokości 250 tys. zł na rewitalizację Krzywego Lasu. W połączeniu z wkładem własnym gminy, środki te mają pozwolić na nadanie temu obszarowi nowego, atrakcyjniejszego oblicza. Współpraca Gminy Gryfino, Polskiej Grupy Energetycznej i Lasów Państwowych ma na celu przede wszystkim ochronę obecnych zasobów przed zniszczeniem, stworzenie nowych plantacji oraz budowę infrastruktury turystycznej.

Krzywy Las – jak dojechać?

Droga do Krzywego Lasu od strony Szczecina prowadzi przez Gryfino. Do Krzywego Lasu najłatwiej dojechać własnym samochodem, ale należy się liczyć z tym, że przynajmniej na tę chwilę nie ma tu żadnego parkingu – auto można zostawić na poboczu drogi, część osób szukała także miejsca pod stojącym w sąsiedztwie budynkiem mieszkalnym. Jadąc od Szczecina i Gryfina, należy kierować się w stronę Chojny. Przed estakadą nad torami kolejowymi trzeba skręcić w prawo w kierunku Nowego Czarnowa i Elektrowni Dolna Odra. Po dotarciu do dużego skrzyżowania po prawej stronnie powinniśmy zobaczyć wspomniany czteropiętrowy budynek, a w niewielkiej odległości od niego – Krzywy Las.

Krzywy Lasek koło Gryfina

Do Krzywego Lasu z pewnością wrócę – trochę z sentymentu, a trochę z nadzieją, że rzeczywiście coś się tam zmieni, dzięki czemu miejsce to odzyska swój dawny urok. A w tak zwanym międzyczasie być może uda się zobaczyć Krzywy Las nad Dolnym Śląsku, znajdujący się na terenie Borów Dolnośląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *