Pałac w Młochowie – perła klasycyzmu

Pałac w Młochowie

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie to wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza. Turystyczna perełka znajduje się 6 km od Nadarzyna i zaledwie 30 km od Warszawy. Atutem Młochowa jest z pewnością park, którego powierzchnia wynosi aż 17 ha. Sporo, prawda? Wystarczy jednak rzut oka na Szlak turystyczno-kulturowy znajdujący się na tablicy informacyjnej przy wejściu do parku, by wiedzieć, jak zaplanować zwiedzanie kompleksu.

Co znajdziesz w tym artykule?

Młochów – park pałacowy

Na szczęście zespół pałacowo-parkowy jest tak zaaranżowany, że nie sposób się w nim zgubić, a ładne alejki, zróżnicowany starodrzew, fontanna, trzy stawy i urokliwy czerwony mostek o trzech murowanych arkadach zachęcają do długich spacerów, rodzinnych pikników i plenerów w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Stąd już tylko dwa kroki do dwóch rezerwatów przyrody: Młochowskiego Grądu oraz Młochowskiego Łęgu. Warto je wziąć pod uwagę, planując przyjazd do Młochowa.

W Młochowie bywałem kilkakrotnie o różnych porach roku. Nie ma tu tłumów, ani zbyt wielu turystów, co w dobie pandemii wydaje się dodatkowym atutem. Pierwszy raz znalazłem się tam któregoś letniego wieczoru. Park kryjący się za klasycystycznym pałacem odkryłem na nowo podczas jesiennego spaceru. Kolejnym razem wpadłem tu zimą. Musiałem się przekonać, jak rezydencja prezentuje się pod śnieżnobiałą pierzyną. Zresztą sami zobaczcie.

Pałac w Młochowie zimą, fot. TravelPolska.pl

Zespół pałacowy-parkowy na każdą porę roku

Zatem zespół pałacowo-parkowy w Młochowie to nie tylko pałac i park. To także dwie oficyny, zlokalizowane po obu stronach dziedzińca, a także dawna oranżeria, w której mieści się obecnie kaplica parafii pw. Św. Michała Archanioła.

Klasycystyczny pałac w Młochowie zaprojektował Jakub Kubicki. Może nazwisko wam nic nie mówi, ale warto zapamiętać, że na koncie tego architekta znajdują się m.in. takie obiekty, jak projekt Placu Zamkowego w Warszawie, Świątynia Sybilli w Łazienkach Królewskich, a także warszawski Belweder. Kubicki projektował w dużej mierze polskie pałace i dwory, a także kościoły.

Park pałacowy w zimowej odsłonie, fot. TravelPolska.pl

Swoją drogą, jeśli będziecie jechać z Warszawy trasą S8 w kierunku Mszczonowa i Rawy Mazowieckiej, warto skręcić na Radziejowice (kilka minut drogi od trasy s8), by zobaczyć piękny klasycystyczny Pałac w Radziejowicach, również autorstwa Kubickiego. 

Pałac w Młochowie – trochę historii

Pałac został wybudowany w latach 1804-10 przez Walentyna Faustyna Sobolewskiego, który był szambelanem Stanisława Augusta. Sto lat później majątek odziedziczyła ks. Magdalena Radziwiłłowa, która uczyniła z posiadłości swoją letnią rezydencję. W czasie I wojny światowej kompleks został spalony przez Rosjan.  W 1935 roku majątek znalazł się w rękach Eryka Kurnatowskiego (senatora RP, wydawcy i hodowcy koni), który kilka lat później częściowo odbudował spalony przez wojska rosyjskie obiekt. W czasie II wojny rezydencję przejęli Niemcy. Krótko po wojnie w pałacu działało przedszkole i dom sierot prowadzone przez księży Michalitów. W 1948 rozpoczął się remont pałacu i trwał aż do 1957 roku.

Rezydencja w Młochowie, fot. TravelPolska.pl

Po remoncie majątek przeszedł w posiadanie… Instytutu Hodowli Ziemniaka Polskiej Akademii Nauk. Kolejnym właścicielem był Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Od 2001 roku obiekt stał się własnością gminy Nadarzyn, która – korzystając ze środków unijnych – zrewitalizowała przypałacowy park, jednak na odnowienie i remont pałacu już nie starczyło środków.

Młochów może więc pochwalić się pięknymi terenami zielonymi, do których dostęp ma na szczęście lokalna społeczność i… niszczejącym klasycystycznym pałacem. Na mieście mówią, że kilka lat temu gmina Nadarzyn wydzierżawiła na okres 30 lat części nieruchomości wraz z budynkiem pałacu i budynkiem oficyny, ale jak dotąd nie przełożyło się to na poprawę stanu i kondycji tej unikatowej rezydencji.

Wnętrze obiektu wciąż czeka na rewitalizację, fot. TravelPolska.pl

Czy pałac odzyska dawną świetność? Czy skoro udało się pozyskać środki z UE na rewitalizację parku, nie można było starać się o unijne fundusze na odnowienie pięknej klasycystycznej budowli? Czy konserwator zabytków przychyli się do decyzji nadarzyńskiego magistratu? Czy za kilka lub kilkanaście lat zespół pałacowo parkowy w Młochowie będzie tylko zespołem parkowym? Na wiele pytań wciąż nie znamy odpowiedzi. Mam nadzieję, że ta perła architektury klasycystycznej znów zaświeci pełnym blaskiem.

Jak dojechać do Pałacu w Młochowie?

Z Warszawy najlepiej jechać przez Ochotę, potem Alejami Jerozolimskimi, potem kontynuują trasę wzdłuż DK7, by za chwilę wjechać na trasę s8. Z trasy s8 zjeżdżasz na Młochów, jadąc Aleją Kasztanową, przez Żabieniec, aż dojedziesz do Młochowa. Przy ul. Kanarkowej znajduje się sklep spożywczy, a przed nim niewielki parking. Warto tu zostawić auto i wejść przez niewielką bramę od razu na teren parku pałacowego.

Jeśli szukasz nietuzinkowego miejsca na rodzinny spacer i relaks na łonie natury, nie sposób nie pominąć w tych turystycznych eksploracjach pałacu w Młochowie. Z całą pewnością Młochów to wciąż niedoceniana i warta odkrycia miejscówka na rodzinny odpoczynek. 

Co warto zobaczyć w okolicy Młochowa?

Nie wszystkie pałace i zabytkowe obiekty w okolicy muszą wciąż czekać na lepszy los i poważnego inwestora. Poniżej podaję kilka posiadłości, które udało się zrewitalizować i odnowić przez prywatnych właścicieli.

Pałac w Rozalinie

Na terenie gminy Nadarzyn znajduje się Zespół Pałacowo Parkowy w Rozalinie.  To dawna posiadłość Rozalii z książąt Lubomirskich Rzewuskiej. Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach. Nowi właściciele pieczołowicie odrestaurowali obiekt i stworzyli nietuzinkowy hotel butikowy malowniczo położony wśród kompleksów leśnych.

Pałac Ojrzanów

Zaprojektowany w późnym stylu klasycystycznym przez Władysława Marconiego Pałac Ojrzanów powstał najpewniej pod koniec XIX wieku. Wpisany do rejestru zabytków obiekt otoczony jest pięknym 9-hektarowym parkiem w stylu angielskim. Pałac przeszedł gruntowny remont, który trwał aż 8 lat. Od 2019 roku funkcjonuje jako hotel i centrum konferencyjne.

Pałac w Żelechowie

XVIII-wieczny pałac powstały z inicjatywy księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego. Budynek otacza piękny 8-hektarowy park w stylu angielskim. Pałac przez lata zmieniał właścicieli. W czasie II wojny posiadłość została zdemolowana i ograbiona przez wojska radzieckie. Od 2006 roku znalazła się w prywatnych rękach. Po gruntownej renowacji Pałac w Żelechowie został otwarty jako hotel i centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie TravelPolska.pl nie mogą być kopiowane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody właściciela TravelPolska.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody autorów z naruszeniem prawa jest zabronione.

1 komentarz

  1. Pod koniec 2021 r. wydałam książkę p.t. „Stare dzieje Młochowa i historie ludzi z nim związanych” (Mirosława Chrzanowska i Renata Lebecka).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *