Park Stanisława Tołpy we Wrocławiu

park tołpy wrocław

Park Stanisława Tołpy to niewielki park położony w Śródmieściu Wrocławia, w niewielkiej odległości od Ostrowa Tumskiego. Mimo usytuowania w sąsiedztwie ruchliwych ulic, park Tołpy zachwyca iście sielankową atmosferą – nic więc dziwnego, że przez wielu określany jest prawdziwą perełką wśród wrocławskich parków.

Park Stanisława Tołpy – perełka wśród parków wrocławskich

Park Stanisława Tołpy od ponad stu lat zachwyca mieszkańców Wrocławia oraz turystów niezależnie od pory roku, skutecznie przyciągając wszystkich spragnionych spędzenia kilku chwil na łonie natury. My odwiedziliśmy to miejsce w pewien wrześniowy weekend. Przyjemna pogoda, sprzyjająca wyciszeniu atmosfera i książka – niewiele trzeba było, by się zrelaksować i oderwać od codzienności oraz kłębiących się w głowie myśli.

Park Tołpy położony jest na osiedlu Ołbin w Śródmieściu Wrocławia. Jego historia sięga pierwszej dekady XX wieku, a do 2005 roku nosił on nazwę parku Nowowiejskiego. Zmiana nazwy nastąpiła uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 7 lipca 2005 roku. Od tej chwili patronem parku jest Stanisław Tołpa – botanik i profesor Akademii Rolniczej we Wrocławiu, obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego, który opracował między innymi preparat torfowy nazywany jego nazwiskiem.

Park Tołpy, fot. TravelPolska.pl

Na terenie parku Tołpy znajduje się staw, który jest pozostałością dawnego starorzecza Odry. Warto dodać, że wcześniej w tym rejonie znajdowały się dwa zbiorniki – jeden z nich zasypano na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, pierwotnie stawy pełniły funkcję pralni miejskich. Na początku XX wieku zachowany staw wraz z okolicą przekształcono w park miejski, ale już wcześniej rejon ten był chętnie odwiedzany przez spacerowiczów. W latach 1905-1907 ukształtowano teren, dziś mieszczący się między ulicami Nowowiejską, Wyszyńskiego i Prusa, tworząc niejako miniaturę parku krajobrazowego – ze stawem, wzniesieniem, polanami oraz skupiskami krzewów i drzew.

Park Tołpy – na spotkanie z historią i naturą

Jednak sielska atmosfera i bliskość natury to nie jedyne powody, dla których park Stanisława Tołpy określany jest perełką wśród parków Wrocławia. Może poszczycić się naprawdę malowniczą lokalizacją – w otoczeniu śródmiejskich kamienic oraz górujących nad nim imponujących, zabytkowych gmachów neogotyckiego kościoła św. Michała Archanioła, gmachu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i dawnej szkoły ludowej.

Park Tołpy we Wrocławiu, fot. TravelPolska.pl

W parku Tołpy stworzono niezbędną infrastrukturę, dzięki której jest to doskonałe miejsce nie tylko na spacer, ale i odpoczynek na łonie przyrody, spędzenie czasu z dziećmi czy kilka chwil sam na sam z książką. W parku utworzono ścieżki spacerowe, wzdłuż których nie brakuje ławeczek, a ponadto wybudowano dwa place zabaw dla dzieci oraz wybieg dla psów. Podczas wizyty w parku warto też zwrócić uwagę na rosnące tu drzewa – buk pospolity, perełkowiec japoński, lipę amerykańską, topole szare czy wierzby białe. Całości dopełniają fontanna, zdobiąca środek stawu, oraz pływające po nim kaczki, które szczególnie upodobały sobie znajdującą się na zbiorniku małą wyspę.

Nie tylko park Tołpy – co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli mamy ochotę na nieco dłuższą wycieczkę, wizytę w parku Tołpy można połączyć ze zwiedzaniem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, mieszczącego się w odległości około 10 minut spokojnym spacerem. Kawałek dalej wznosi się natomiast gotycka archikatedra św. Jana Chrzciciela, będąca bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Ostrowa Tumskiego.

Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie TravelPolska.pl nie mogą być kopiowane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody właściciela TravelPolska.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody autorów z naruszeniem prawa jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *