Zamek w Leśnicy – atrakcja Dolnego Śląska

Zamek w Leśnicy

Wystarczy przekroczyć próg bramy wrocławskiego Parku Leśnickiego, by z ruchliwej, hałaśliwej ulicy przenieść się do innego, zachwycającego ciszą i bliskością przyrody świata. Tuż za bramą kompleksu wznosi się Zamek Leśnicki – dawna rezydencja książęca, której historia sięga pierwszej połowy XII wieku.

Początki Zamku Leśnickiego

Zamek Leśnicki jest położony w południowej części Parku Leśnickiego, wraz z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy. Zdaniem historyków dwór leśnicki, który pełnił funkcję książęcej siedziby, powstał prawdopodobnie już w 1132 roku. Gościli tu między innymi Henryk Brodaty z żoną Jadwigą oraz Henryk Pobożny. W 1335 roku, po śmierci ostatniego przedstawiciela dynastii Piastów wrocławskich, dobra leśnickie stały się częścią Korony Czeskiej.

W 1339 roku król Czech Jan Luksemburski sprzedał Leśnicę wraz z dworem wrocławskiemu mieszczaninowi. W ten sposób zapoczątkowano trwającą blisko 700 lat historię zmian właścicieli leśnickiej posiadłości. W 1428 roku wojska husyckie zniszczyły Leśnicę, a nieco ponad trzy dekady później – w 1459 roku – zamek został podpalony przez wrocławskich mieszczan w obawie przed przejęciem go przez husyckiego króla Jerzego z Podiebradów.

Zamek w Leśnicy, fot. TravelPolska.pl

Kolejną kartę historii Zamku Leśnickiego zapisali przedstawiciele rodu von Hörnig. W 1610 roku na polecenie Heinricha von Hörniga w Leśnicy wzniesiono nową, ufortyfikowaną i urządzoną z przepychem siedzibę rodową, która powstała w miejscu poprzedniego zamku. Jednak już w 1633 roku, w wyniku działań zbrojnych prowadzonych w ramach wojny trzydziestoletniej, budowla została zniszczona.

Legenda o Zamku w Leśnicy

Po wojnie, w 1651 roku Leśnicę kupił starosta śląski, hrabia Horatius von Forno, z którym związana jest legenda o duchu nawiedzającym zamek. Mówi ona, że dusza starosty do dziś pokutuje na zamku za nakaz zmasakrowania stabłowickich chłopów protestujących przeciwko likwidacji kościołów protestanckich. Inna wersja legendy mówi, że ofiarą decyzji podjętej przez Horatiusa von Forno padło 50 chłopów wraz z żonami i dziećmi, którzy nie chcieli przejść na katolicyzm. Schronili się na cmentarze, gdzie oddano do nich śmiertelną salwę, a następnie wrzucono ich ciała do wody.

Zamek Leśnicki pozostawał w rękach rodziny von Forno, z krótką przerwą, do 1733 roku, kiedy został kupiony przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Co ciekawe, funkcję ich wrocławskiej siedziby pełnił budynek, który dziś mieści zbiory Wydawnictwa Ossolineum. W kolejnych kilku latach zamek przebudowano na okazałą barokową budowlę.

Zamek Leśnicki, fot. TravelPolska.pl

Już dwa lata po zakończeniu prac, w 1742 roku, zakon sprzedał posiadłość – jej nowym właścicielem został Ferdinand von Mudrach. Niespełna dwie dekady później zamek w Leśnicy przeszedł w ręce rodziny von Maltzan, do której należał do 1836 roku. Następnie rezydencja stała się częścią ordynacji rodu von Wylich und Lottum, składającej się z dóbr Leśnicy, Ratynia i Mokrego. Ostatnim ordynatem i właścicielem zamku był baron Ludolf von Wylich und Lottum, którego herb znajduje się nad głównym wejściem.

Zamek w Leśnicy po wojnie

Podczas II wojny światowej Zamek Leśnicki nie uległ zniszczeniu, jednak później jego wyposażenie zostało rozkradzione, a wnętrze zdewastowane. W listopadzie 1953 roku obiekt spłonął. W 1958 roku zabezpieczono pozostałości zamku, a rok później architekci Ludwik Grzybacz i Stefan Muller opracowali projekt odbudowy i adaptacji pałacu na potrzeby domu kultury. Prace zostały zakończone w 1963 roku. Obecnie w murach dawnej książęcej rezydencji znajduje się siedziba Centrum Kultury Zamek. Odbywają się tu zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych, organizowane są wystawy oraz różne wydarzenia – festiwale czy jarmarki.

Park Leśnicki, @ fot. TravelPolska.pl

Park Leśnicki we Wrocławiu

Zamek Leśnicki położony jest na terenie parku o tej samej nazwie, z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy wpisany do rejestru zabytków. Park ma powierzchnię 21 hektarów, a jego granice wyznaczają ulice Średzka i Marszowicka oraz rzeka Bystrzyca.

Park Leśnicki może pochwalić się takimi atrakcjami jak: stawy, okazy dendrologiczne, labirynt z żywopłotu czy plac zabaw dla dzieci. W parku znajduje się też kilka pomników przyrody. Liczne, doskonale utrzymane ścieżki zachęcają do spacerów, joggingu czy przejażdżek rowerowych, a panująca w tym miejscu spokojna atmosfera – do oderwania się myślami od codziennych spraw, które z powodzeniem można zostawić przed parkową bramą.

Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie TravelPolska.pl nie mogą być kopiowane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody właściciela TravelPolska.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody autorów z naruszeniem prawa jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *