Zamek na wodzie w Wojnowicach

zamek w wojnowicach

Zamek na wodzie w Wojnowicach to świetny pomysł na krótki wypad w okolice Wrocławia. Wycieczka spodoba się z pewnością tym osobom, które nie przepadają za snuciem się po wielkich zamkach i pałacach albo po prostu mają ochotę na obejrzenie niedużej, ale niezwykle urzekającej rezydencji.

Zamek z fosą i dziedzińcem

Trudno sobie bowiem wyobrazić XIV-wieczną warownię, która powstała na planie prostokąta o wymiarach 22 na 24 m. W dodatku jest otoczona fosą i ma własny dziedziniec. Na pierwszy rzut oka obiekt nie przypomina siedziby obronnej, ale jak przyjedziesz do wsi Wojnowice, oddalonej ok. 15 km od Wrocławia, szybko przekonasz się, że to naprawdę… zamek na wodzie. Swoją drogą, niezwykle musiał wyglądać w tym miejscu drewniany most zwodzony – w XIX wieku zastąpił go jednak mostek z cegły wsparty na trzech arkadach.

Mostek z cegły zastąpił drewniany most zwodzony

Ale właśnie ta zgrabna malownicza bryła ze smukłą wieżyczką robi wrażenie na przyjezdnych. Niestety, kiedy przybyłem na miejsce, okazało się, że tego dnia zamek był niedostępny dla zwiedzających. Pozostało mi jedynie obejść budowlę i przemknąć niepostrzeżenie po 9-hektarowym zabytkowym parku, tym bardziej, że komary tego wieczoru cięły niemiłosiernie.

Dlaczego warto zobaczyć zamek na wodzie?

Nie było mi dane wejść na renesansowy dziedziniec, w którym znajduje się studnia, ani skorzystać z oferty zamkowej restauracji. Nie zobaczyłem sal konferencyjnych, kina zamkowego, ani zamkowej biblioteki, której księgozbiór wynosi podobno 10 tysięcy wolumenów. Zatem powodów, by ponownie odwiedzić zamek w Wojnowicach znalazłbym kilka, a może nawet kilkanaście.

Przy bramie zwraca uwagę smukła wieżyczka

Poza tym trzeba pamiętać, że to w końcu kawał historii i już sama lista poprzednich właścicieli obiektu może przyprawić zwykłego śmiertelnika o zawroty głowy. Ale nie zrobię Ci tego. Historię zamku możesz przeczytać na Wikipedii lub w innych serwisach. Wracając jednak do poznania tajników tej niezwykłej budowli, najlepiej będzie, jak zarezerwujesz nocleg w tym miejscu (najlepiej bezpośrednio na stronie Zamku, a nie przez pośredników).

To najlepsza sposobność na obejrzenie wnętrz tej niezwykłej rezydencji i poznanie jej historii – do czego Cię szczerze zachęcam.

Zamek w Wojnowicach. Jak dojechać?

Jeśli zamierzasz jechać pociągiem, musisz zatrzymać się na stacji Mrozów, która jest położona na trasie z Wrocławia do Legnicy. Jadąc autem ze stolicy Dolnego Śląska, kieruj się na trasę 94 na Lublin, później na wysokości Krępic skręć na północ do Mrozowa i dalej trafisz do Wojnowic. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, sprawdź na stronie internetowej obiektu, czy tego dnia nie odbywają się przyjęcia okolicznościowe lub firmowe eventy. Na terenie rezydencji znajduje się nieduży bezpłatny parking.

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie TravelPolska.pl nie mogą być kopiowane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody właściciela TravelPolska.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *